140 let s vámi

15.09.2024

DS Tyl je součástí dějin města Dačice už od roku 1884.

Ve středu 18. září 2024 uplyne přesně 140 let od chvíle, kdy se v kavárně a restauraci paní Kateřiny Kesnerové v Dačicích sešli pánové Rudolf Walter, Max Stöger, Karel Gartner a Filip Pořízka, aby ustanovili vznik Zábavně vzdělávacího spolku Tyl. Jeho předsedou se stal první jmenovaný a veřejné představení si jeho členové připravili o měsíc později, tedy 19. října 1884. 

Činnost spolku byla od začátku poměrně rozmanitá. Neomezovala se pouze na divadelní představení, akademie s hudebními čísly a sborovým zpěvem, ale spolek také často pořádal různé večírky, plesy, taneční zábavy nebo výlety. Jeho členové vydávali také vlastní časopis s název Mrštichlup.   

Nedílnou součástí Tylu byl od počátku také pěvecký sbor pod vedením dalšího ze zakladatelů Filipa Pořízka. Není proto divu, že jeho členové nechyběli ani při zahájení provozu zdejší železnice v roce 1902. Tenkrát zazněl Svatováclavský chorál, sbor Na Moravu a hymna Kde domov můj.  

Tyl navíc patřil mezi první spolky v Dačicích, který přijímal mezi své členy také ženy. V roce 1914 jich tak v souboru, čítajícího osmdesát osm členů, bylo hned šestnáct 

Spolek se dokázal vypořádat také s odvodem mužů na frontu 1. světové války a jako jeden z mála neutlumil svoji činnost ani ve chvíli, kdy jeho členové byli v letech 1939-1945 pronásledováni nacisty a internováni v koncentračních táborech. Naopak jenom v roce 1940 členové spolku, bylo jich tenkrát něco kolem stovky, odehráli na vlastním jevišti 14 představení s návštěvností asi 6000 diváků.

Pro období po 2. světové válce je příznačné zmenšení počtu členů spolku a také kontrola repertoáru. Jednu z mála ústupků dobové kulturní politice tvořily klasické hry Aloise Jiráska nebo obrozeneckých autorů.  

Ani další dějinné zvraty ve vzdálenější i nedávné historii naší země ale nedokázaly činnost spolku zastavit. Naopak do dnešního dne se podařilo na jeviště uvést více než 100 plnohodnotných inscenací, pod vedením 14 režisérů. Nejenom jim tak při příležitosti tohoto letošního výročí patří velké poděkování.  

Ve své historii také Tyl spolupracoval s celou řadu zajímavých osobností kulturního a společenského života. Například už od roku 1941 byla jeho členkou herečka Běta Čutková. Na přelomu let sedmdesátých a osmdesátých zase pro Tyl komponoval hudbu Dačický rodák Vladimír Fuka a se začátkem nového milénia pak také syn režisérky souboru Naděje Jahlekové, Ivo Jahelka.  

Po roce 2000 Tyl navázal úspěšnou spolupráci na nových projektech s institucemi v Dačicích a okolí. Ať už to byla účast na Dačických barokních dnech, v masopustních průvodech, mikulášských jízdách pro děti, Pohádkovém lese, dětském karnevale, Házení kozla z věže, nebo Živém Betlému a v dalších aktivitách, z nichž některé si stále drží svou tradici. Spolek a jeho členové se tak stali plnohodnotnou součástí dějin města Dačice a širokého okolí. A naše činnost naplno pokračuje také v roce našeho kulatého výročí.  

Důkazem vám budiž třeba středeční účinkování našich členů na Dačické noci literatury, kterou pořádá Městská knihovna Matěje Mikšíčka v Dačicích, nebo právě připravovaná nová divadelní hra, která spatří světlo světa už na podzim tohoto roku.


Zdroje: archiv MMaG Dačice – výstřižková služba, Dačický zpravodaj

archiv DS Tyl Dačice
www.amaterskedivadlo.cz


Vytvořte si webové stránky zdarma!